Jediná pravda o dietě, kterou potřebujete znát

16/03/2021

Co vůbec znamená dieta? Z řeckého diaita = styl života. My to však máme zafixované, jako nějakou drastickou úpravu jídelníčku, resp. nemožnost jíst to, co bychom jíst chtěli.

Vysvobození

Lidé často hledají nějakou zázračnou dietu, díky které se konečně dostanou na svoji vysněnou váhu. V mnoha případech však pouze střídají období extrémních diet s obdobími přejídání. Vystavují tak akorát svoje tělo šokům, když jejich váha výrazně kolísá nahoru a dolů. A takhle pořád dokola, což představuje nesmírnou zátěž pro organismus.

Pokud jste se projedli a proseděli k obezitě v posledních 10 letech, zázračná dieta nebo tajný přípravek vám váhu za pár týdnů zpět nevrátí. Takhle to zkrátka nefunguje.

Existuje spousta mýtů. Vždycky najdete někoho, kdo tvrdí, že sacharidy jsou zlo a na druhé straně stojí zastánce, který říká, že sacharidy jsou nutné pro přežití. (A stejně tak najdete zastánce či kritiky bílkovin, tuků atd.)

Dlouhodobost

Jak tuhle problematiku řešit? Existuje pouze jeden fakt, na kterém se shodne snad každý člověk, který se zabývá výživou. A slyšíte to všude: "stačí zdravě jíst a hýbat se". A je to pravda, prakticky nic jiného opravdu nepotřebujete.

Skutečným problémem je však otázka, jak si vytvořit systém návyků, který naplňuje výše zmíněný obecný fakt. Klíčové jsou 3 body:

  1. dlouhodobě udržet svou vysněnou váhu a mít dostatek energie (tj. přijímat dostatek živin)

  2. pravidelně se hýbat bez přemlouvání sebe sama

  3. neodepírat si oblíbené potraviny (jídlo je přeci radost)

Právě v tom Vám dokážu pomoci. Nehledejte tedy "diety", změňte životní styl tak, aby Vám vyhovoval a přinesl Vám výsledky, se kterými budete již spokojeni napořád.

________________________________________________________________________________

Příště se spolu podíváme, jaké jsou "dobré" a jaké "špatné" potraviny. Myslím si, že budete překvapeni.